Got

MAZUREK KAWOWO - MALINOWY 


Kruchy spód:

* 250 g mąki pszennej

* 150 g zimnego masła

* 50 g cukru pudru

* 1 żółtko

* 2 łyżki zimnej wody


Warstwa malinowa:

* 500 g gęstej, dobrej jakości konfitury malinowej

Mus kawowy:

* 150 ml śmietanki kremówki (najlepiej 36%)

* 200 g dobrej jakości białej czekolady

* 2 łyżki miałkiej kawy rozpuszczalnej (najlepiej typu "delikatna")

* 1 pełna łyżka masła (ok. 2 płaskie)


Masło ścieramy do mąki wymieszanej z cukrem na grubych oczkach tarki a następnie dodajemy żółtko oraz wodę i zagniatamy gładkie ciasto. (Osobiście do przygotowania ciasta kruchego używam malaksera, nie trzeba wówczas męczyć się z zagniataniem). 

Miękkie ciasto wałkujemy na podsypanej mąką stolnicy i wykładamy nim formę na tartę o średnicy 25 cm (również lekko podsypaną mąką). Nie przejmujcie się, jeśli ciasto podczas przekładania na formę rozerwie się. Jest ono bardzo plastyczne i bez problemu można nim wylepić foremkę. 

Formę z ciastem wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny (u mnie stało w lodówce całą noc) a następnie wstawiamy ją do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 20 minut. Ciasto powinno być rumiane, ale niezbyt mocno spieczone. Upieczone ciasto odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. 

Konfiturę przekładamy do małego rondelka i gotujemy cały czas mieszając przez około 7 minut. Po zdjęciu z ognia odstawiamy ją na około 10-15 minut (od czasu do czasu mieszając) i wciąż ciepłą, płynną konfiturę przelewamy na wystudzone ciasto i odstawiamy do całkowitego wystudzenia i zastygnięcia. 

Śmietankę oraz masło umieszczamy w rondelku i podgrzewamy do chwili aż masło się rozpuści a śmietanka będzie mocno podgrzana (ale nie powinna się zagotować). Do gorącej śmietanki wsypujemy kawę i energicznie mieszamy rózgą aby wszystkie grudki się rozpuściły a następnie dodajemy połamaną czekoladę i nadal mieszamy do czasu aż się rozpuści. Gładką, jednolitą masę wylewamy na zastygniętą konfiturę. 

Kiedy masa kawowa wystygnie, mazurka wkładamy do lodówki na 2-3 godziny, a następnie dekorujemy według własnego uznania. Mazurek ponownie umieszczamy w lodówce i chłodzimy cała noc.

Smacznego :) 
500 gramów mąki pszennej
1 szklanka kefiru lub maślanki
1 średnie jajko
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
pół płaskiej łyżeczki soli
pół łyżeczki cukru

Sposób przygotowania: 

Do dużej miski przesiej 500 gramów mąki pszennej z solą i sodą oczyszczoną. Wbij jedno większe jajko i wlej szklankę maślanki lub kefiru. Dodaj też pół łyżeczki cukru. Całość wyrabiaj dłońmi kilka minut, aż ciasto zrobi się jednolite. Może być lekko klejące.Kulę ciasta przełóż na suchy blat lub stolnicę lekko obsypaną mąką. Ciasto rozwałkuj na placek grubości około 1 cm.
Po rozwałkowaniu kroimy na kwadraty. Nie muszą być równe. Kawałki ciasta układamy obok siebie na drewnianej desce. Po wykrojeniu placków ponownie zagniatamy resztki ciasta, posypujemy je odrobiną mąki i rozwałkowujemy na grubość 1 cm. Wykrawamy resztę placków. Czynność powtarzamy do momentu, gdy zużyjemy całe ciasto.Jeszcze nie upieczone proziaki przykrywamy na 15 minut bawełnianą ściereczką i odkładamy na bok, w nieprzewiewne i ciepłe miejsce. Po tym czasie możemy je już piec. Moje proziaki piekę na średnio nagrzanej patelni (można piec też w piekarniku ale nie wychodzą w ted takie napompowane). Wybieramy szeroką patelnię z grubym dnem. Patelni niczym nie natłuszczamy. Kładziemy po kilka prozaków na raz i pieczemy je w ten sposób po 10-12 minut na jedną partię. Nie trzymamy ich jednak zbyt długo tylko na jednej stronie, a co minutę czy dwie zmieniamy stronę. Kontrolujemy w ten sposób stopień zarumienienia. Proziaki będą rosły w trakcie pieczenia na patelni. 
Proziaki można jeść od razu po zdjęciu z patelni.
Smacznego
Proziaki
Składniki:

Zrobione w WebWave CMS

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.